Ryga przedsionkiem do katastrofy sowietów w Rosyi.

Kopenhaga, 30 października. Z Moskwy donoszą, że bolszewicki komisarz Fodwolski wyraził się nadzwyczaj surowo o rezultatach osiągniętych przez Joffeqo w Rydze i zlożył Centralnemu Komitetowi wykonawczemu sowietów następujące oświadczenie: „Rezultaty osiągnięte przez sowiecką delegacyę w Rydze doprowadzają do rozpaczy wszystkich istotnych komunistów. Ryga — to klęska naszej zewnętrznej polityk”. Powiadają nam, że zmuszeni byliśmy do ustępstw na zachodzie, ażeby rozwiązać sobie ręce dla działań przeciw gen. Wranglowi. Lecz cera zapłacona za to jest za wysoka.

Powinniśmy zmiażdżyć Wrangla. Lecz jeśli nam się to nie uda, to traktat ryski będzie dla nas fatalny. Powtarzam: Ryga to dla nas katastrofa, to koniec naszej europejskiej polityki i przedsionek do katastrof wewnątrz kraju".

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 01-11-1920 [fotografia: Świat, 09-10-1920]

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.