CESARZ NA FRONCIE LEGIONÓW

W dniu wczorajszym zamieściliśmy telegram, nadesłany nam z komendy Polskiego Korpusu Posiłkowego o pobycie monarchy na froncie Legionów. Telegram ten uległ konfiskacie, podczas gdy wszystkie wczorajsze pisma lwowskie z urzędową „Gaz. lwowską" na czele zamieściły go w pełnej osnowie.
Doniesienie o pobycie cesarza w Legionach brzmi wedle urzędowej „Gaz. Lw." następująco:


W dn. 12 bm., dn. wczorajszego ces. Karol przybył na odcinek frontu, na którym stoi II brygada Legionów polskich i dokonał szczegółowego przeglądu obu pułków brygady.
Wszystkich oficerów i żołnierzy zaszczycił rozmową i własnoręcznie udekorował dwóch oficerów i czterech żołnierzy. Cesarz z najwyższem uznaniem wyraził się o postawie i bitności Legionów i serdecznie podziękował dowódcy brygady pułkownikowi Hallerowi i dowódcom pułków: podpułkownikowi Żymierskiemu i major. Zającowi. Odwiedziny monarsze wywarły na II brygadę bardzo silne i podniosłe wrażenie.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-12-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.