Imieniny Piłsudskiego

Na imieniny brygadyera Piłsudskiego zamówili saperzy I-ej brygady u znanego artysty rzeźbiarza Stanisława Popławskiego w Krakowie, jako upominek dla swego wodza, posążek sapera legionów, w formie pieczątki herbowej brygadyera. Posążek, przedstawiający salutującego sapera, ma płaską podstawę, a na niej napis: „Komendantowi Józefowi Piłsudskiemu — saperzy 19/III 1916“. Pod względem wykonania,

figurka, robiona szerokiemi płaszczyznami, a w szczegółach nader misterna, odznacza się bardzo wysoką artystyczną wartością i ma wszystkie cechy twórczości rzeźbiarza. Cała wykonana w srebrze i zrobiona jako unikat, bez zachowania wzoru w gipsie, posiada ona równocześnie obok swej wartości artystycznej także znaczenie historyczne, jako jedyny w swym rodzaju dokument współczesny czystej sztuki, zainicyowany pietyzmem żołnierzy dla swego wodza.

            Na imieniny wodza Piłsudskiego. Sierżanci 2 pułku strzelców 1 brygady Legionów zakupił obraz Ludwika Stasiaka, przedstawiający mogiłę na Jastrząbce na dar imieninowy dla wodza Piłsudskiego. Obraz ten malowany na pobojowisku limanowskiem w lecie 1915, przedstawiający mogiłę spowitą w polne kwiecia, pojawi się na wystawie Legionów w Krakowie, która otwarta zostanie w połowie marca b. r.

            Nabożeństwo za zdrowie Piłsudskiego. Otrzymujemy komunikat następującej treści: Staraniem krak. Koła Ligi Kobiet odbędzie się w niedzielę dn. 19 b. m. w kościele OO. Dominikanów o g. 9 rano uroczyste nabożeństwo za zdrowie brygadyera Józefa Piłsudskiego ku uczczeniu jego imienin oraz za pomyślność oręża polskiego. W czasie mszy przygrywać będzie muzyka, a chór Legionistów odśpiewa pieśni polskie.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17 marca 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.