Kobiety w służbie francuskiej awiatyki wojennej

 

Jak donosi „Petit Journal“ w tych dniach kilka paryskich lotniczek, powołanych zostanie do pełnienia służby lotniczej na froncie francusko-niemieckim. Mme Richter, sekretarka generalna unii patryotycznej klubu lotniczek francuskich i Mlle Prowost-Damedos, skarbniczka tego związku, wystosowały do naczelnej komendy armii usilne prośby, ażeby jak najszybciej uwzględniono ich chęć służenia Ojczyźnie.

 

            Wprawdzie zaraz po wybuchu wojny pna Prowost-Damedos, otrzymała rozkaz komendy naczelnej „pogotowia wojennego” a nawet przydzieloną została do komendy generalnej 18 okręgu wojskowego (Bordeaux) dla dyspozycyi ministerstwa wojny, dotychczas jednak nie skorzystano z jej usług. Obecny najwyższy szef francuskiego korpusu lotniczego, generał Hirschauer, w zasadzie nie sprzeciwiał się użyciu lotniczek w służbie wojennej, domagał się jednak, by kobiety pełniły służbę poza frontem.

            Obecnie jednak w prośbach swych wskazują te latające amazonki, iż od trzech lat dały dowód ich zdolności i przytomności awiatycznej, nadto podnoszą, że w zupełności nie ustępują swym męzkim kolegom w prowadzeniu aparatu jak i obserwowaniu. Twierdzą nawet, iż oczy kobiety ostrzej widzą nie tylko w miłości ale i nienawiści. Mężczyzna według nich, jest daleko gorszym obserwatorem. Potrafią również w każdem niebezpieczeństwie zachować zimną krew i nie... zemdleć.

            Nowy podsekretarz państwa dla aeronautyki Mns. Benard zasypywany jest obecnie prośbami, domagającemi się dopuszczenia kobiet do służby frontowej, a jak dzienniki paryskie w ostatnich dniach doniosły p. Benard zgodził się na dopuszczenie na razie obu przodowniczek nowego ruchu kobiet francuskich.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17 października 1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.