W telegraficznym skrócie (23-08-1914)

= Kardynał Merry del Val postanowił zwołać konklawe dla obioru nowego Ojca św. już na 30 b. m. Do wszystkich rządów państw wojujących Watykan zwrócił się z żądaniem, aby kardynałowie, których wojna zaskoczyła w terytoryach, objętych pożarem wojennym, otrzymali glejty i konwój przez okolice zajęte przez wojska.

 

= Japoński minister skraw zagranicznych oświadczył, że wojna z Niemcami wybuchnie napewno.

 

= Szwedzka gazeta „Nya Dayligt Allehanda" zamieściła artykuł, który dowodzi, że Szwecya musi zachować zupełną neutralność.

 

 

= Rząd turecki ogłasza zapewnienie o swuj neutralności. Na to stanowisko rząd turecki wpływa.

 

= Turcya dotychczas jest neutralna, gdyż ludność prawie całej Turcyi wypowiada się przeciwko jakiejkolwiek wojnie. Mieszkańcy nietylko wielkich miast, ale nawet i wsi są już wyczerpani niedawnemi wojnami bałkańskiemi i ogromnymi obecnymi podatkami.

 

= Do Kopenhagi przybyło 4,000 wychodźców, wieśniaków z Królestwa Polskiego, zwróconych z drogi do Ameryki.

 

= Anglia zabrała Turcyi dwa okręty wojenne. Z tego porodu panuje w Turcyi silne rozgoryczenie przeciwko Anglii, gdyż dwa drednoty zbudowane były nie za pieniądze rządu tureckiego, lecz z ofiar narodowych.

 

= Cała ludność Belgii uzbroiła się i utworzyła pospolite ruszenie. Zapal bojowy Belgijczyków jest tak wielki, że nawet uczniowie wyższych klas szkół średnich chwytają za broń.

 

= Otoczone koliskiem armii nieprzyjacielskich Niemcy zagrożone są głodem w razie dłuższej wojny.

 

= Wojna powstrzymała wytwórczość łódzkiego i piotrkowskiego okręgów przemysłowych.

 

= Prasa rosyjska pisze, że stosunki ekonomiczne, które panowały przed wojną, nigdy się już nie wrócą. Przed wojną Niemcy zapełniali rynki rosyjskie i Królestwa Polskiego swymi wyrobami. Po wojnie Rosya i Królestwo Polskie pozbędą się zależności od wytwórczości przemysłowej Niemców.

 

= Belgia wyśmiewa się z „bohaterstwa" Niemców, którzy po kilku dniach walki w Belgii zaproponowały pokój temu państwu i wynagrodzenie za najazd. Ale na wynagrodzenie przelanej krwi belgijskiej, zniszczonych miast i wsi potrzebna byłaby taka suma, wobec której 5 miliardów zrabowanych Francyi w 1871 roku wydadzą się kwotą niewielką. Zresztą Belgia nie zdolna byłaby nigdy zamieniać na złoto krew dzielnych obrońców swej niezależności.

 

= Coraz groźniejsza przyszłość zarysowuje się dla Niemców, w bliskiej przyszłości wszystkie kolonie niemieckie będą zagarnięte przez państwa skoalizowane przeciwko Niemcom.

 

= Wojna z Anglią zmusiła Niemcy do zwrócenia bacznej uwagi na duńskie zatoki, jedyną morską drogę z morza Niemieckiego na morze Bałtyckie. W razie przejścia swobodnego dla angielskich okrętów obok wybrzeży Danii, Anglicy, których flota jest trzykrotnie silniejsza od floty niemieckiej, mogliby część swej floty wprowadzić na morze Bałtyckie i wspólnie z flotą rosyjską zupełnie zapanować nad tem morzem na szkodę Niemiec.

 

Kurjer dla Wszystkich, 23-08-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.