Nieco o modach.

Wiosna, przedwczesna wiosna a z nią kwestya mód świeżych. To zasadnicza kwestya dla kobiety na przełomie każdego sezonu. Zatem przywdziewa się przedewszystkiem dali już w Paryżu kostyum, czyli t. zw. tam tailleur, nadający swobodę ruchów, a przeto tak „ceniony, że lata już całe kobiety wzbraniają się go porzucić. Krój jego zmienia się tylko cokolwiek, ulega modernizacyi miejskiej, ale w gruncie pozostaje sobą. Tej wiosny przystosownie się do niego krótki żakiecik, całkiem luźny, swobodny, który dozwolonem jest nosić zarówno młodym osobom, jak starszym kobietom. Niezmiernie często obecnie uzupełnia się go kamizelką, tworzącą stronę dekoracyjną kostyumn, odsłoniętą przez rozchylony przód żakietu. Kamizelka taka. jaką tu podajemy, bądź miewa krój Louis XV, wychodzący dołem w dwa szpice, bądź ścięta fest prosto u paska, lub biegnie w prostej linii na równi z brzegiem puszczenego paltocika. Czasami , zastępuje ją bluzka, sprawiająca efekt kamizelki.

 

Przy krótkich tych żakiecikach podszewka stanowi również ważny element zdobniczy. Dostosowuje się ją najczęściej do bluzki; najwięcej używanym i modnym materyałem jest Crere de Chime o żywych barwach w deseń. Do przystroju wiosennych kostiumów rzadko bardzo tylko używa się teraz futra; zastępu-ją je w obecnym sezonie pióra, osłaniające leszcze od chłodu, zwłaszcza u szyi, a przeciek daleko lżej się przedstawiające — użytym się ich zarówno w czelnym jak białym kolorze.

 

Prostotą i jednolitością linii i garniturów moda wiosenna nie odstąpiła od tradycyi mody zimowe'. Nicie jej przewodnią jest nadanie smukłej, subtelnej linii ciału. Tu i ówdzie próbuje się pogodzić prostolinijny płaszcz z krojem cape, a niekiedy dale się spostrzegać, jak w przytoczonych przez nas dwu modelach, zwrot do długiej, nieomal już stylowej, dawno zapomnianej rotundy. Jeden z tych modeli jest z szorstkiego materyału „bure”, koloru orzechowego, pokratowanego czerwo nenii pasami, co mu nadaje charakter nieco sportowy, ale można go będzie przywdziewać zarówno na ulice, jak do auta lub w podróż.

 

Te są w głównych swych zarysach co taj ważniejsze informacye w przedmiocie sukien i okryć wiosennych. Wpływ epoki „drugiego cesarstwa" daje się odczuć mocno tam, gdzie moda uczyniła jakiś zwrot charakterystycznieszy; tak np. do owych czasów odnieść należy oryginalne w swym rysunku niektóre rodzaje rękawiczek, jak: z Manszetą z czarnego aksamitu, lub rękawiczki monsquetime, wycięte w zęby, albo rękawiczki z białej skórki chevreau, których podszyty mankiet odwraca się ukazujac kolorową skórę.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-03-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.