Najnowszy kaprys mody paryskiej.

Od dłuższego już czasu łamano sobie w Paryżu głowy nad zaprotestowaniem w modzie przeciwko drożyźnie. Pismu paryskiemu „Comoedia" należy się zaszczyt pierwszej takiej manifestacji „Solopettes". „Salopette" (w dosłownem tłomaczeniu polskiem „morusek" lub „brudasek") jestto: dla kobiet suknia w formie koszuli z płótna niebieskiego, jaknajprostszego kroju, dla mężczyzn bluza i spodnie również z niebieskiego płótna.

 

19 czerwca w zielono - różowym salonie redakcji „Comoedia" zebrało się około stu adeptów i adeptek nowej sekty mody. Ciekawa publiczność tworzyła istny rodzaj żywopłotu dokoła bramy domu. Około 11-ej odjazd „morusków" do Lasku Bulońskiego. Nowe pojazdy i automobile spóźnionych „Salopettes" łączą się z nimi i cała wesoła drużyna przybywa na śniadanie do „Ermitage".

 

Za nimi śpieszą fotografowie kinematografów, szczególną uwagą których cieszy się małe bebe Moune (2 lata) również w płóciennym kostjumie „moruska" oraz dwa pieski p. Jean Pehen błękitno ubrane.

 

Można sobie wyobrazić zdumienie eleganckiej służby restauracyjnej na widok owej „płóciennej" publiczności. Ku ogólnej uciesze p. Leo Staats, kierownik baletu opery paryskiej puszcza ponad stołami dziecinne baloniki.

 

Z „Ermitażu" wędrówka do teatrzyku „Ambageadeurs" na Polach Elizejskich; do wspaniałego hotel Claridge na fisse o'clock, gdzie około 350 „salopettes" tanczy nowe tańce paryzkie.

 

Czy kaprys mody przybierze formę dalszą nad Sekwaną? Niewiadomo, lecz cóżby wtedy poczęli... przedstawiciele eleganckich magazynów.

 

Dr. M. K.

Świat, 07-08-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.