Woalki i szarfy.

Ponieważ Paryżanka wciąż jeszcze nie może rozstać się ze swoją od lat ulubioną robechemise suknią-koszulą, nieodstępnym ornamentem tel lekkiej, jak obłok przeważnie fularowej toalety letniej jest miękko owijająca wysmukłe biodra elegantki szarfa z Creve de Chine, czy z jedwabnego kaszmiru, albo szerokich wstążek, o barwach żywych, często jaskrawych, haftowanych we wzory oryentalne.

 

Szarfa ta luźno krępująca suknie w talii, opada z tylu fantazyjną kokardą, albo tworzy u boków malowniczy, falisty rodzaj pan-Wers, nadający rokokowy wdzięk sylwetce współczesnej kobiety. Równie, jak szarfa, en vogue jest woalka. Paryżanka bowiem nie może rozstać się z tą lekką, przejrzystą zatloną twarzy, mającą w sobie coż z tajemniczego czaru welonu ślubnego oblubienicy i jakieś oryentalne tchnienie czarczafu Muzułmanki, kryjącego zazdrośnie, a niedostatecznie piękność jej oblicza i wdzięk jej uśmiechu.

 

Moda dzisiejsza nakazuje nosić woalki opadające w bogatych fałdach aż na ramiona, albo ledwie zdobiące rondo małego kapelusika tricorne. Najbardziej ulubione są lekkie woale z koronki Chantilly, natomiast przykra wprost wrażenie wywierają zasłony twarzy z tiulu, przetykane olbrzymimi pająkami, albo zakończone grubą warstwą jaskrawych piórek, niektóre elegantki paryskie noszą woalki tiulowe tak gęsto zahaftowane, że tworzą one nieprzeniknioną zasłonę, pod którą mąż nie może poznać „rodzonej” żony. Woalki to złośliwy Paryż nazywa „voilette de rendez-vous", a liczni kupleciści na Montmartre śpiewają na ich cześć frywolne i swawolne kuplety. Flantmetta.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-06-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.