Kapelusz za 80 tysięcy franków.

Ten najkosztowniejszy na świecie kapelusz ofiarowała zonie prezydenta republiki francuskiej, 112me Deschanel, hojna Ameryka. I już na bulwarach paryskich rozbrzmiewa lekka, jak piana wina szampańskiego, skrząca się dowcipem piosenka o „bibi" — tak Paryżanie nazywają zdrobniale damski kapelusz — który przyjechał aż z Ameryki, by ozdobić starannie ondulowaną koafiurę eleganckiej pani prezydentowej.

 

„Excelsior" zaś nie omieszkał posłać jednego z współpracowników na interwiew do najznakomitszych paryskich modystek, jak Lewis i Georgette, aby dowiedzieć się, czy kapelusz może istotnie kosztować aż 80 tysięcy franków.

 

I wszystkie rzeczoznawczynie orzekły, że cena najkosztowniejszego „bibi", przybranego najwspanialszemi egretami i przepysznemi skrzydłami rajskich ptaków, nie może przewyższać 5 tysięcy franków. Kapelusz za 80 tysięcy musiałby być zrobiony ze złota lub ozdobiony drogimi kamieniami.

 

W każdym razie Ameryka skompromitowała się — madame Deschanel kapelusza nie przyjęła i na bulwarach Paryża rozbrzmiewa frywolna, jak uśmiech gryzetki, piosenka z ironicznym refrenem:

 

Ah! ce chapeau de rere espece

Coutant quatre ving mille franncs...

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-05-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.