Gwałtowna ofenzywa przeciw modzie współczesnej.

Walka ta, która rozgorzała obecnie we Francyi — walka ze zbyt krótkiemi spódnicami, zbyt przezroczystymi i głęboko wyciętymi stanikami przybrała rozmtary prawdziwej wyprawy krzyżowej. Wzięły w niej udział: Liga Patryotek francuskich, Towarzystwo Opieki nad młodemi dziewczętami, wydawnictwo Książka francuska, wszelkie syndykaty kobiece i stowarzyszenia religijne —które wy mienia szczegółowo paryski „Excelsiar" w artykule p. t. „La croisade contre le mode".

 

Komitet walczących wydał apel do właścicieli wielkich salonów mód, w którym domaga się, by zaprzestali oni kreować modele toalet obrażające moralność, by zmniejszyli dekanat° i wydłużyli długość sukien, które obecnie upodabniają kobiety do cyrkówek i baletnic. Poza tein komitet wzywa twórców mody, by nadali jej prostotę i wdzięk skromności, odrzucając wszystkie efekty jaskrawe, wulgarne i ekstrawagranckie.

 

Niesłychanie humorystyczne i naiwne zarazem było tlómaczenie się pewnej paryskiej elegantki:

 

— Więc te króciutkie, przeźroczyste toalety dzisiejsze niemal bez stawików są tak bardzo niemoralne?

 

Nie myślałam o tem... Wiem tylko, że są bardzo praktyczne... Wychodzi na nie tak mało materyału.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-01-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.