Przepis na drożdże

Obrać cztery duże ziemniaki i zostawić pół godziny w zimnej wodzie. Potem zetrzeć je na tarce, wrzucić do litra wrzącej wody i mięszać na blasze pięć minut. Zdjąć z ognia i dodać pół filiżanki cukru i dwie łyżki stołowe soli, wlać do kamiennego garnka albo miski i wychłodzić do letniości. Teraz dodać 5 deka drożdży, rozpuszczonych w letniej wodzie, wymieszać, przykryć serwetą i zostawić 3 do 4 godzin w ciepłem miejscu dla fermentacyi, pilnując, by wciąż mieszać w miarę jak się podnosi. Trzymać w szczelnie zawiązanym garnku lub dobrze zakorkowanej flaszce w bardzo zimnem, lecz nie mrożnem miejscu.


Używać można dwa tygodnie.
Celem zrobienia nowych, zachować tych płynnych drożdży filiżankę, która zastępuje 5 deka suchych, użytych pierwszym razem.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-12-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.