Receptę na wyrób syropu z buraków cukrowych

podaje w »Gospodyni Wiejskiej«, dodatku do »Poradnika Gospodarskiego«, p. B. Kasprowicz: Z buraków cukrowych. z buraków pastewnych, marchwi czerwonej, z buraków pastewnych, marchwi czerwonej lub białej, oczywiście najlepiej z buraków cukrowych, wyrabia się syrop w następujący sposób: Biorąc dowolną ilość buraków, sczyszcza się, to jest oskrobie się je i opłucze i pokraje maszynką do krajania lub nożem w plasterki albo kostki, rzuca w kocieł lub garnek, nalewa wodą aż do pokrycia, stawia na mocny ogień.

Gdy kawałki dobrze przegotowane. wlewa się cały wywar we worek, przecedzi naciśnie jakim ciężarem, aby wycisnąć, a najlepiej używać prasy do wyciskania. Po wyciśnięciu wytłoki używa się na paszę dla bydła. Płyn wyciśnięty wlewa się w czysty kocieł lub garnek i przy wolnym ogniu gotuje tak długo, aż, woda wyparuje. Zaprzestaje się gotowania, skoro kolor jasno-żółty. Po ostygnięciu zgęśnie się jeszcze więcej.

 

Dziennik Śląski: przez lud-dla ludu!, 15-12-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.