Torcik Czekoladowy.

 

Masła świeżego. niesolonego pól funta, utrzeć w donicy na zupełną śmietanę następnie wsypać jeden funt utartej waniliowej czekolady i znów ucierać: potem, nie przestając trzeć ciągle w jedną stronę, dodawać po łyżce ćwierć funta miałkiego cukru, trzy do pięciu żółtek (stosownie do wielkości jaj), ćwierć funta migdałów nieobieranych z łupinek, drobno usiekanych, wanilii miałko utłuczonej i osianej oraz trzy łyżki nutki kartoflanej, sypiąc ją po trosze.

 

W końcu włożyć sztywno ubitą pianę z trzech do pięciu białek, wymieszać lekko i podzieliwszy na trzy części, upiec w trzech formach tortowych, wysmarowanych świeżem, niesolonem masłem, rozbitem doskonale, (gdy w kawałkach, nie rozsmaruje się równo).

 

 

Piec całą godzinę, w dość gorącym piecu.

 

Masę migdałową zrobić z jednego funta migdałów słodkich oraz kilku gorzkich, sparzonych, obranych i zmielonych na maszynce i jednego funta miałkiego, osianego cukru, zwilżyć trochą wody różanej lub żółtkami albo też białkami, a można i dobrą słodką śmietanką.

 

Masą tą nałożyć dwie części upieczonego ciasta, a trzecią przykryć na wierzchu.

 

Poczem, boki torcika wokoło ulukrować lukrem czekoladowym, zrobionym z ciemnej czekolady; a wierzch przybrać w następujący sposób: utartej, jasnej czekolady trzy do czterech szklanek (stosownie do gustu) i tyleż miałkiego, osianego cukru oraz łyżkę najlepszego, świeżego, śmietankowego masła, utrzeć wałkiem w donicy na zupełnie miękką, jednolitą masę.

 

Masą tą posmarować torcik i zrobić wokolo na brzegu z tejże masy dość gruby watek, na którym, matą srebrną łyżeczką wyrobić deseń, podług upodobania.

 

Na środku torcika, również z tej masy, utworzyć kwiaty i liście mocno wypukle, na których porobić cieniutkie, jak nitka, żyłki z lukru z ciemnej czekolady za pomocą specyalnej szpryczki, lub też lejka zrobionego ze sztywnego, białego papieru.

 

Lukier czekoladowy wykonać w następujący sposób: czekolady ciemnej utartej mg funta, cukru miakiego, osianego pól funta oraz cztery do pięciu białek ucierać tylko w jedną stronę, w chłodnem miejscu, dopóki nie ukażą się !milki przejrzyste.

 

Na powyższy torcik — wyborową czekoladę jasną i ciemną, Sz. Czytelniczki znajdą w sklepach własnych parowej fabryki kakao, czekolady i cukrów Riese-Piotrowskiego, Marszałkowska 109, Nowy-Swiat 57, Senatorska 18, Elektoralna 23

 

Sz. Czytelnikom wyjeżdżającym na letniska polecam tamże doskonałe kakao oraz czekoladę w tabliczkach i w proszku, odpowiednie do gotowania, a także wyborne czekoladki i cukry deserowe. Wyroby tej fabryki są tak znakomicie przyrządzone, iż w stanie świeżości, mogą przetrwać dość dlugi czas.

 

Jadwiga C.

 

Bluszcz, pismo tygodniowe ilustrowane poświęcone sprawom kobiecym, 22/28-04-1915 (Foto.: Dra. Oetkera przepisy: dla skrzętnych gospodyń)

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.