Makaron z grzybami.

 

Makaron włoski wypłókać i nalawszy zimną wodą, raz zagotować i odlać cedząc, poczem wrzucić go w gotującą się, osoloną wodę i gotować do pożądanej miękkości i znów odcedzić.

 

Następnie, ugotowane poprzednio grzyby, pokrajać w cieniutkie paseczki i włożyć do makaronu.

 

Z wody, w której gotowały się grzyby, zrobić sos, zaprawiając go świeżą kwaśną śmietaną, świeżem klarowanem masłem, mąką i osolic.

 

 

W ten sos, włożyć makaron i wyłożyć na półmisek.

 

Na makaronie poukładać jajka ugotowane na twardo i pokrajane na ćwiartki.

 

Zamiast makaronu włoskiego, można użyć zwyczajne domowe kluseczki.

 

H. Ch.

 

Bluszcz, pismo tygodniowe ilustrowane poświęcone sprawom kobiecym, 10/16-04-1915

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.