Forszmak z jaj.

 

Dziesięć jaj ugotować na twardo, poczet]] włożyć je w zimną wodę; a kiedy już ostygną, obrać z łupinek i usiekać dość drobno; dodać soli, misia świeżego, sklarowanego kilka łyżek, śmietany kwaśnej, świeżej, kilka łyżek i wymieszać

 

Trzeba, ażeby masa była wilgotna dostatecznie.

 

Następnie, taką ilość, jaka jest usiekanych jaj, pokrajać w cienkie plasterki ugotowanych kartofli, wymieszać to wszystko razem i włożyć w rondel wysmarowany świeżem masłem oraz wysypany tartą bułeczką.

 

 

Na wierzchu wygładzić i posypać także bułeczką, wstawić w miernie gorący piec do zapieczenia.

 

Poczem wyłożyć na okrągły półmisek, kładąc na rondlu, który odwrócić zręcznie do góry dnem.

 

Bluszcz, pismo tygodniowe ilustrowane poświęcone sprawom kobiecym, 06-04-1915

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.