Forszmak ze śledzi.

 

Kilka śledzi dobrze wymoczonych w wodzie, a jeszcze lepiej w słodkiem mleku, obrać z ości, zesiekać drobniutko lub zemleć na maszynce.

 

Poczem wcisnąć w nie trochę soku z cytryny, wlać kilka łyżek dobrej, kwaśnej śmietany, świeżego masła sklarowanego kilka łyżek, oraz ubić jedno cale jajko i dobrze wymieszać.

 

Masa ta powinna być dosyć wilgotną.

 

 

Następnie dodać dowolną ilość ugotowanych kartofli pokrajanych w cienkie plasterki — lecz, najlepiej, taką samą ilość, jaka ,jest śledziowej masy.

 

To wszystko razem wymieszać i włożyć w rondel wysmarowany świeżem masłem i wysypany tartą bułeczką; wyrównać na wierzchu i także posypać bułeczką. Następnie wstawić do pieca miernie gorącego i zapiec; poczem położyć okrągły półmisek na rondlu i odwrócic go do góry dnem.

 

Na stole podać do tego cytrynę.

 

Bluszcz, pismo tygodniowe ilustrowane poświęcone sprawom kobiecym, 06-04-1915

 

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.