Legumina z naleśników.

 

Ser niezbyt suchy i niezbyt świeży, utrzeć na tarce, uważając, ażeby nie było odłamków.

 

Następnie na póltorej kwarty (do dwóch kwart) utartego sera, ubić śmietany kwaśnej, świeżej pół kwarty, sypiąc doń odrazu, trochę miałkiego cukru, ażeby się z niej nie zrobiło masło; sześć żółtek ubić do białości z miałkim cukrem, licząc dwie łyżeczki na jedno żółtko, oraz dodać pianę z pozostałych białek; wymieszać wszystko i osłodzić do smaku, lecz mieszać trzeba lekko, nie ugniatając.

 

 

Masę tę nakładać na grubość palca na poprzednio już upieczone naleśniki, (zwykłym sposobem) i kłaść jeden na drugi w dopasowanej wielkości rondel, wysmarowany świeżem masłem i wysypany tartą bułką, i wstawić w średnio gorący piec na pół godziny: ostatni naleśnik położyć bez masy, tylko na wierzchu posypać miałkim cukrem.

 

Rondel musi być nałożony zupełnie pełno.

 

Naleśniki zrobić podług następującej proporcyi: rozbić dobrze w garnku pięć jaj całych z jedną łyżką sklarowanego świeżego niesolonego masła, pól kwarty mleka. kwaterkę mąki i odrobinę soli. Po upieczeniu, położyć okrągły półmisek na rondlu i zręcznie odwrócić.

 

Wyborna to i łatwa legumina.

 

Uwaga: Patelnię do smażenia naleśników, w miejsce masła, można takie nacierać kawałkiem świeżej słoniny. Ta musi być ze skórą, za którą trzyma się ręką, ażeby od gorącej dłoni tłuszcz się nie topił.

 

H. Ch.

 

Bluszcz, pismo tygodniowe ilustrowane poświęcone sprawom kobiecym, 06-04-1915 (Ilustr.: Uniwersalna książka kucharska z ilustracyami odznaczona na wystawie hygienicznej w Warszawie w 1910 r., 1913)

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.