Blamanż biały.

 

Trzy kwaterki mleka niezbieranego zagotować z trochą wanilii pokrajanej w cienkie kawałeczki i kwaterką cukru, można także wrzucić ze cztery gorzkie utłuczone migdały, dać się z tem wszystkiem podgotować. W małym rondelku oddzielnie wstawić półtora łuta żelatyny pokrajanej nożyczkami na kilka części, nalać kwaterką wody gorącej, postawić na ciepłym kominie, aby się rozpuściła, co się uskuteczni w ciągu 10 minut. Oddzielnie znów w garnuszku ubić 3 żółtka z półkwaterką cukru, rozebrać to jedną kwaterką mleka zimnego i w rondel z gotującem mlekiem lać te żółtka, mieszając ciągle łyżką, aby się nie zwarzyły.

Do tego wlac rozpuszczoną żelatynę, a gdy gęstnąć zacznie, zestawić z ognia, mieszać jeszcze przez chwilę, a potem przelać przez sitko na salaterkę porcelanową lub formę wytokniętą zimną wodą i wynieść w zimne miejsce, lub wstawić w wodę zimną, zmieniając ją w miarę, jak się ogrzeje. Blamanż ten można zlać także w tyle filiżanek od białej kawy, ile jest osób do stołu; filiżanki wpierw zimną wodą wytoknąć, a potem wstawić w szafliczek z zimną wodą. Na stół podając, każdy blamanż w filiżance obruszać palcami wokoło brzegu, aby od niego odstał, wyłożyć na oddzielny talerzyk i ubrać konfiturą malinową. Jest to elegancka i dobra legumina a nie bardzo kosztowna Blamanż podany w całości ubiera się także konfiturami.

 

Bluszcz, pismo tygodniowe ilustrowane poświęcone sprawom kobiecym, 03-04-1915

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.