Pianka z soku żurawinowego.

 

Pól kwarty żurawin (suszonych) wypłukać i nalać w rondelku 3 szklankami wody, postawić na ogniu. a gdy sok z siebie puszczą, odcedzić przez płótno, nic nie wyciskając, aby sok nie stał się mętny. Sok ten dobrać tyle wodą, aby go było 3 szklanki, wsypać wcir sporo cukru z wanilią lub bez, tak aby był dobrze osłodzony, a gdy zacznie się gotować, wsypać dwie łyżki stołowe czubate kaszki pszennej, często w czasie gotowania mieszać, aby się gruzołki nie porobiły, a gdy się zupełnie rozgotuje, wylać na większą miskę i zaraz ubijać mocno trzepaczką, przez co utworzy się pianka gęsta, ślicznego różowego koloru i przybędzie jej drugie tyle. Dobrze ubitą wyłożyć na salaterkę, ubrać biszkopcikami i podać na stół. Ilość na 10 osób.

 

Bluszcz, pismo tygodniowe ilustrowane poświęcone sprawom kobiecym, 01-04-1915

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.