Mazurek Macedoński.

 

Na białą blachę wysmarowaną świeżem masłem, położyć opłatek. Na nim rozrzucić, nie wygładzając wcale: figi, daktyle (nacięte w celu wyjęcia pestki), prunelki i małe kawałki cykaty oraz skórki pomarańczowej osmarzanej w cukrze, pokrajanej drobno. A w wytworzone nierówności, które koniecznie pozostawiać, ponakładać bezradnej symetryi, po troszku masy: migdałowej, pistacyowej, orzechowej, z włoskich i tureckich orzechów, czekoladowej i rożanej.

 

Na wierzchu wygładzić rozbiłem białkiem i wsławić na krótko do letniego pieca do obsuszenia.

 

 

Gdy obeschnie, zakropić likierem maraskinowym, i można niczem już nie ubierać.

 

Mazurek ten wprawdzie wymaga trochę zachodu, lecz jest. tak ładny i smaczny, że trud sowicie się opłaca; wreszcie te same masy, można użyć i do innego ciasta lub też mazurka, wykonanego na odmienny sposób, przy jednym kłopocie przy urządzaniu.

 

Przyrządzanie mas jest zawsze bardzo kłopotliwe, a nawet kosztowniejsze w domu z powodu niewielkich ilości, jakie się w domowym zakresie przygotowuje.

 

Wyborne masy gotowe w rozmaitych gatunkach i smakach (migdałową. pistacyową, orzechową i t. d.), znajdą Szan. Czytelniczki w wytwornych zakładach Jana Fruzińskiego skład główny w przepysznym lokalu przy ul. Marszalkowskiej 73. Filie: Marszałkowska 133 i Wierzbowa 8 Tamże wyborowe świeże skórki pomarańczowe, cykata, anżelika oraz lukry gotowe, przednich smaków: malinowy, różany-pomarańczowy, wan iliowo-czekoladowy) „Fleur d'orange".

 

Bluszcz, pismo tygodniowe ilustrowane poświęcone sprawom kobiecym, 27-03/02-04-03-1915

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.