Zadania i zagadki – N 25

Szarada.

- Mam zmartwienie.

- Cóż ci dolega?

- Uważasz, moja cała.

- Aha, trzecia wspak trzecia wprost? Może chora?

- Tak i nie. Na brak inteligencyi z jej strony nie mogę narzekać. Przytem czyta: wie, jakie znaczenie ma pierwsza trzecia w życiu Napoleona, lub gdzie leżą trzecie wspak drugie wprost. Bieda jest w tem, że gdy się trzecie pierwsze, natychmiast napusza się, jak druga czwarta z dodatniem na początku „in” i czwarte ale powiadam ci czwarte bez przerwy.

Hm, pocóż one tedy pierwsze tak wiele? W każdym razie warto poradzić się specyalisty.

 

 

Logograf literowy.

Z podanych liter ułożyć ośm wyrazów, które przy czytaniu z lewej strony od dołu do góry utworzą nazwę mieszkańca przedmieścia, z prawej w tymże kierunku – nazwę miasta.

 

a, a, a, a, a, a, a, b, b, e, f, g, i, i, k, l, l, m, m, n, n, o, o, ó, p, r, r, r, r, s, s, t, t, u, u, w, w, y, z, ż.

 

Znaczenie wyrazów: 1. Opera. 2. Osada w Łowickiem. 3. Paliwo. 4. Owoc. 5. Człowiek po litewsku. 6. Kwiat. 7. Stworzenie zdrobniałe. 8. Potrwa wschodnia.

 

Tygodnik Ilustrowany, 20/26-06-1914

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.