Dział zagadkowy. Zadania do nagrody.

Kwadrat magiczny.

         Litery tak poprzestawiać, by czytane w kie­runku poziomym i pionowym dały to samo zna­czenie:

         a a a a a

         a d d d d

         e e k k k|

         l o o r r

         r t u u v

         Znaczenie wyrazów: 1) Dawna twierdza polska. 2) Tajemnica powodzenia. 3) Port angielski. 4) Imię żeńskie. 5) Waga dyamentów, złota.

 

Przysłowiówka.

         Z podanych słów ułożyć polskie przysłowie: Br, fort, tan, waryat, żyd.

 

Zagadka

Wprost: tam przed wiekami

              pełne szczęście było..

Wspak: tu potoki huczą, że

             aż marzyć miło.

 

 

Szarada.

Pierwsze z trzecią znane wszędzie.

To gospodarskie narzędzie.

Trzecia i druga

To izba długa.

Całość — pojazd wygodny

Lecz dziś już nie jest modny.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11 czerwca 1916

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.