Dział zagadkowy

 

Wraz z wybuchem wojny byliśmy zmuszeni „Dział zagadkowy”, tak mile przez naszych P. T. Czytelników przyjęty, zawiesić — już to z braku miejsca, jak i z powodów technicznych natury. Dziś po dwuletniej blizko przerwie wskrzeszamy napowrót ten dział, poświęcony zdrowej i kształcącej umysł rozrywce. Zarazem zapraszamy P. T. Czytelników do współpracownictwa w tym dziale przez nadsyłanie nam swych prac, które w miarę uznania i potrzeby kolejno zamieszczać jak dawniej będziemy. Wszelką korespondencyę odnoszącą do tego działu należy celem uniknięcia opóźnień — przesyłać Redakcyi znacząc wyraźnie obok adresu „Dział zagadkowy”.

 

Zadania do nagrody

 

Kwadrat magiczny.

            Litery tak poprzestawiać, aby

czytane w kierunku poziomym i pionowym dały tosamo znaczenie.

a  a  a  a

a  a  b  b

b  b  e  e

l  l  r  ż

 

Znaczenie wyrazów: 1. Zwierzę wodne. 2. Mieszkaniec Azyi. 3. Zabawy, których dawno nie była. 4. Postać biblijna.

 

 

Przysłowiówka.

            Z podanych słów ułożyć polskie przysłowie: a, czako, potok, sień i kuny.

 

 

Zagadki.

            Trzy litery w rzędzie,

            I tak to znamy wszędzie.

            Gdy wspak odwrócicie

            To samo ujrzycie.

 

 

Szarada.

Prawie zawsze kończy się śmiertelnie

Węża pierwszej trzeciej ukąszenie.

Papier znów liczą handle i papiernie

Na drugą trzecią (liczby określenie).

Całość to ptaki hen z Nowego Światu

Co spijają słodycz z kielicha kwiatu.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 4 czerwca 1916 

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.