Zadania i zagadki – N 29

Szarada.

Obrazek sielski.

— Cóż to, Jagusiu, nie chcesz iść za mąż?

— Pierwsza druga bym się. Mężczyźni bywają różni. Niejeden oczy jak kościelne pierwsze piąte zwraca do piątego pierwszego. A potem bije żonę! Ja się tam mam w czwartej piątej. Mam być nieszczęśliwą, to wolę zostać starą panną.

— Et, męża zawsze znajdą takie, jak ty... Przypominacie drugie piąte.

— Co mi tam komplementy! Muszę dostać mężą, jak trzeciego drugiego. Ma być cierpliwy i pracowity. Innego nie chce. Z innym to tylko wszystko.

 

 

Do przestawiania sylab.

1. Słońce wprost i mocno tak,

Że aż schnie prastara wspak!

 

2. Wprost liście w polu, kędy zboże koszą,

Jak wspak wysoko nad ścierń się unoszą.

 

3. Wprost nastąpiły, wspak dziś żegnam ciebie!

Żyć będę teraz o wodzie i chlebie!

 

4. Szedł wprost (tak żołnierz rakuski go zowie)

Las... wspak kąsają go... ot, dziura w głowie!

Będziemy pogrzeb chyba znowu mieli,

Chyba, że wprost z flinty je zastrzeli.

 

Wielki kwadrat magiczny.

Z liter, niżej podanych, utworzyć kwadrat, którego wiersz górny oraz pierwsze litery wszystkich wierszy, czytając z góry do dołu, utworzą wyraz, oznaczający piękne zjawisko przyrody, lub też chorobę, dziś łatwo uleczalną przy operacyi. Następne szeregi liter, czytając od góry do dołu, tworzą wyrazy, oznaczające:

1. Płyny ogólnie używane przez inteligencyę. 2. Aparat kościelny. 3. Imię w dawnej pisowni. 4. Choroba. 5. Instrument muzyczny zdrobniale. 6. Ptak. 7. Miłośnik teatru. 8. Mieszkaniec znanego kraju.

 

 

Tygodnik Ilustrowany, 18/24-07-1914

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.