Zadania i zagadki – N 27

Szarada.

Potężna trzecia druga! czwarta własność chyża

Najodleglejsze miejsca ku sobie przybliża.

I tylko pierwszy czwarty chyba, siedząc w domu

Co drugiego pierwszego! Nie życzę nikomu

Jego wady. Nafty druga trzecia

Sprawiła, iżem stał się Nababem z waszecia.

Brylanty dziś posiada moja żona Tecia.

Bowiem złota mi wpadła cała pierwsza trzecia,

Moja powieść o wiele dłuższą treść by miała,

Lecz na stole pieczona czeka na mnie cała,

 

Którą ubił gajowy w zbożu, jak się zdarza,

Oddał w ręce mojego Józefa kucharza.

 

Logogryf.

Z podanych sylab ułożyć dziewięć wyrazów, których pierwsze i ostatnie litery, czytane od dołu ku górze, utworzą imiona męskie i żeńskie. Sylaby: scho, ra, a su, wa, no, je, a, uh, te, ni, tel, pag, ro, um, o, wo, land, re, i, da, e, do, ła, plan, we, o, wo.

 

Znaczenie wyrazów: 1. Dawny urząd. 2. Wybitny wynalazek z nowszych czasów. 3. Dawny podatek w Polsce. 4. Marynista, malarz holenderski. 5. Drzewo. 6. Pisarz niemiecki. 7. Trybunał w Atenach. 8. Imię żeńskie. 9. Przylądek w star. Attyce.

 

Tygodnik Ilustrowany, 04/10-07-1914

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.