Upadek pierwszego.

Podobnie jak sobota jest dniem wypłaty dla robotnika, tak pierwszy dzień każdego miesiąca, był radosną chwilą dla rzesz urzędniczych i nauczycielskich.

 

Pierwszy był dniem miłym, gdy obecnie być nim przestał.

 

Na pierwszego dawniej natłoczone były kawiarnie, lokale gdzie podawano napoje rozgrzewające, wreszcie wszelkie miejsca rozrywkowe, tak dzienne, jak nocne. Wierni małżonkowie wędrowali w tym dniu po magazynach ubrań kobiecych, by ozdabiać swe połowice, starsi już, a więc mniej wrażliwi na wdzięki towarzyszek życia wypijali samotnie mnogie ilości kufelków i wracali ululani późną nocą do domów, zdejmując trzewiki na schodach, co ich jednak nie ochraniało od zasłużonych cięgów.

 

— Musisz się urżnąć co pierwszego —brzmiał wśród nocnej ciszy głos kobiecy, a wtórował mu brzęk tłuczonego naczynia i razy zadawane trzepaczką.

 

Przykładni i szanowani obywatele wodzili przez parę dni swe rodziny po teatrach i cukierniach, jednem słowem pierwszy był dniem wprawiającym w poruszenie całe miasto.

 

Wojna, która obaliła tyle wielkości, obeszła się srogo również z uroczystym obchodem początku miesiąca, gdyż mikroskopijne pensye nie dozwalają na żadne ekstrawagancye.

 

— Kiedy nareszcie dostanę swe pieniądze? — pyta zrozpaczony wierzyciel dłużnika, a usłyszawszy odpowiedź: „na pierwszego", wpada we wściekłość, określenie to bowiem jest równoznaczne z dawną obietnicą wyrównania rachunku „w maju”.

 

Czasy nie prędko się zmienią, a „odbudowa" pierwszego, nastąpi także prawdopodobnie „w maju".

 

Rybałt.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 01-01-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.