Złodziej skarży się, że go okradziono...

Poznań, 5 grudnia.

Hakata pruska po krótkim okresie przygnębienia zaczyna znów podnosić głowę i coraz bezczelniej ujadać na Polaków. Wśród polakożerczych pism niemieckich prym wiedzie wrocławska „Schles. Ztg", która nie mogąc przeboleć wyrzucenia Niemców z Kongresowki, oburza się na „sromotną ucieczkę" Beselera i jego sztabu, a dalej tak pisze:

 

Lecz na co się przyda szperać długo nad przyczynami. Dziś ma się sprawa polska inaczej. Dziś musimy się starać o to, aby ta hołota (!), która naszą załoga wygnała poza granice kraju niby psa parszywego, nie wyciągała swych pożądliwych rąk jeszcze poza granice po niemieckie ziemie. Dziś chodzi o to, aby naród sąsiedni, który obłożył nam aresztem wartości miliardowe, skradł (!) je, który przez obrabowanie (!) naszych wagonów kolejowych i parków lokomotyw chciałby nas skazać nietylko na głód, ale i na unieruchomienie naszych fabryk, pouczyć, iż siła niemiecka przez rewolucyę nie została ubezwładnioną.

 

Takim tonem ośmiela się przemawiać jeszcze dziś żebrzące o pokój Prusactwo. A już szczytem bezczelności jest mowa o „kradzieży niemieckich wartości miliardowych" przez Polaków... Notoryczni bandyci i rabusie, którzy lata całe rabowali Królestwo — oburzają się, że cząstkę łupu zdołano im odebrać.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 07-12-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.