Publicystyka

  • Widzisz pan, panie Izydorze, jakie to wojskowi mają szczęście!

  • Różnie bywa. Wojskowy na stole, a bankierzy mają też swój glik pod stołem. Ja wolę to drugie.

Mucha, 15-07-1921

  • Ta panienka to musi być jakaś bogata paskarka.

  • Skąd tak myślisz? Czy ją znasz?

  • Nie, ale widzę, że jej wiatr nie w oczy wieje.

Mucha, 01-07-1921

(Na podstawie „Matina”).

1. (Licząc od lewej ręki ku prawej) Eleganckie: pochlebiają próżności snobów i snobek. 2. Okrutne: Pomagają z powodzeniem krwiożerczości swych panów. 3. Despotyczne: Są władcami serc samotnych i trwożliwych. 4. Litościwe: Wspierają skromnie tych, którzy cierpią nędzę. 5. Czujne : strzegą ludzkiego ludzkiego mienia i nie znają snu. 6. Wierne: Każą zapomnieć nieraz, że niewierność istnieje.

Głośny fejletonista paryski Clóment Vautel pisze w swoim Mom film: Donoszą z Berlina o utworzeniu „Ministerstwa przeprosin".

 

Jest to twór świeżo pomyślany I trzeba jeszcze raz podziwiać orgenizacyę niemiecką, która co-byśmy o niej nie mówili, urnie się doskonale przystosowywać do okoliczności.

 

„Minister przeprosin" ma za zadanie składać spiesznie i w formie odpowiadającej okolicznościom wyrazy żalu aliantom, a głównie Francyi z powodu powtarzających się przykrych wypadków.

Leży przedemną dziwna i straszna książka. Dziwna, bo chociaż okrucieństwa wojny znane nam są dobrze, jednak inna to rzecz spotkać się z oderwanym faktem nadużycia lub okrucieństwa, faktem rzuconym między stokroć ciekawszemi od niego nowinami z frontu i przez to samo zaledwie zdolnym zatrzymać na sobie naszą uwagę; a inna gdy talent autorski wywoła nagle i przed naszemi oczyma postawi straszną wizję, piekielną niemal. Wtedy mimowoli przystaje się w zdumieniu z odruchowem zapytaniem.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.