Zakończenie sprawy Ronikiera.

Od ukazania się pism wieczornych do późnej nocy wczoraj jednym z głównych tematów rozmów była w Warszawie sprawa Ronikiera.

 

Wczorajszy „Kurjer Wieczorny” zamieścił obszerny, telegram o zakończeniu tej sprawy w senacie.

 

Wiadomości te brzmiały:

 

 

Senat pozostawił bez skutku skargi kasacyjne hr. Ronikiera i Zawadzkiego.

 

W ten sposób wyrok warszawskiej izby sądowej, skazujący za zabójstwo Stanisława Chrzanowskiego na 11 lat ciężkich robót, hr. Ronikiera i na 10 lat ciężkich robót Zawadzkiego (obu z pozbawieniem praw i dożywotniem osiedleniem na Syberji) uprawomocnia się.

 

Jednocześnie z odrzuceniem skargi kasacyjnej senat odrzucił powództwo cywilne matki zabitego Stanisława Chrzanowskiego, popierane przez adw. przys. Karabczewskiego.

 

Podczas rozstrzygania sprawy wydarzył się tragiczny epizod.

 

Kiedy adwokat Karabczewskij skończył swoją mową, obecna w sali żona skazanego, hr. Ksawera Ronikierowa wyciągnęła błyskawicznie rewolwer i w najwyższem uniesieniu skierowała go ku Karabczewskiemu, wołając:

 

- Mąż mój jest niewinny!

 

W sali wszczął się nieopisany popłoch.

 

Hr. Ronikierową zaledwie zdołano obezwładnić.

 

Na śledztwie zeznała ona, że nie miała zamiaru pozbawienia życia kogokolwiek, że wogóle nie pamięta ani słów wyrzeczonych, ani dokonanego czynu.

 

To, co zrobiło, było zrobione pod wpływem ostatecznej rozpaczy.

 

*

 

Odrzucenie kasacji jest już ostatnim momentem toczącego się od czterech lat procesu.

 

W ciągu miesiąca mniej więcej senat prześle swój ukaz wraz z aktami sprawy do 4-go departamentu karnego warszawskiej izby sądowej, który po raz ostatni wyrokował w sprawie; izba znów akta całe zwróci do 1-go wydziału karnego warszawskiego sądu okręgowego.

 

Sąd okręgowy prześle wyrok do wykonania prokuratorowi warszawskiego sądu okręgowego.

 

Hr. Ronikier znajduje się obecnie w katordze mokotowskiej. Zawadzki zaś, podczas ewakuacji, przesłany został do jednego z więzień w Cesarstwie.

 

Kurjer Poranny, 12-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.