Potworek samorządowy w Królestwie

Petersburg, 20 maja.

Wczorajsze „Ruskoje Słowo” zamieszcza garść niezmiernie ciekawych informacyi telegraficznych z Warszawy, dotyczących przyszłego samorządu miejskiego w Królestwie Polskiem.

Dziennik ten donosi, że prezydent m. Warszawy, Muller dostał już z Petersburga polecenie, aby przed styczniem r. 1915 poczynił wszystkie przygotowania do oddania gospodarki miejskiej instytucyom samorządowych.

 

Przygotowania te są bardzo ciekawe i wskazują na to, że przyszły samorząd będzie bardzo wątpliwej wartości. Jak wiadomo, Rada państwa przyjęła do projektu samorządu poprawkę, dającą administracyi prawo kontrolowania nie tylko legalności, ale i celowości uchwał rad miejskich. Ma być utworzona specyalna instytucya pod nazwą zarządu dla spraw miejskich, na której czele stanie prezydent miasta Warszawy. Muller.

Muller czyni obecnie w Petersburgu starania, aby los obecnych funkcyonaryuszów magistratu nie był zależny od woli przyszłych radców miejskich. Jeżeli starania Mullera uwieńczone zostaną „pomyślnym” skutkiem, przyszła rada miejska nie będzie miała prawa ani mianowania ani wydalania urzędników municypalnych. Będzie to jednem słowem „samorząd” pod władzą i kierownictwem p. Mullera.

 

Ilustrowany kuryer codzienny, 21-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.