Opieka nad zabytkami i ich karnacja.

Na Zachodzie już od wielu lat dyskutuje się nad sprawami związanemi z opieką nad zabytkami i ich konserwacją. U nas te kwestje leżały prawie że odłogiem, jak wogóle całe girlandy pilnych ważnych spraw. Zaborczy rząd niewiele troszczył się o naszą przeszłość. Nie zależało mu wcale na tern, by tę przeszłość przechować dla ppkoleń przyszłych w stanie niesfałszowanym i nieskażonym. Rząd polski uważał za rzecz pilną w tej materji ogłosić dekret. Jeszcze w roku 1918 stworzyliśmy prawo, które przestrzega, by zabytki sztuki i kultury były odpowiednio zabezpieczone przed wandalizmem. Stworzono specjalne posterunki opieki. Teraz dopiero ukazuje się pożyteczny i informacyjny podręcznik, jak należy zabierać się do tych spraw opieki nad zabytkami i ich konserwacją.

Podręcznik ten wyszedł z druku staraniem naszego Ministerstwa Sztuki i Kultury. Zawiera on fachowe wskazówki a nawet poglądy na sprawę ochrony i odbudowy zabytków architektury oraz wyjaśnia cały szereg zagadnień technicznych przy konserwacji. Ilustracje zaś poglądowo pokazują, jak przedstawia się w świetle rzeczywistości umiejętność konserwatorska i partactwo niepowołanych rąk.

 

Książka ta powinna się znaleźć w rękach jaknajszerszych warstw naszej inteligencji. Warstwa ta samorzutnie musi stanąć do pomocy w tej akcji opieki nad zabytkami przeszłości. Jak słusznie mówi bowiem ten podręcznik: „Zabytki stanowią dorobek duchowy, są dowodami narodowej kultury i argumentami jej cech indywidualnych, źródłem wreszcie motywów dla rozwoju sztuki oraz jednym z głównych środków wychowania historycznego i narodowego".

 

Liczne zwłaszcza w kraju naszym plebanje na wydawnictwo to powinny zwrócić baczną uwagę. Po starych kościołach naszych spotkać można skarby sztuki. Nikt nie troszczy się o nie. Często przechodzą w ręce handlarzy. Często są psute przez nieodpowiednich, niewykwalifikowanych restauratorów. Teraz, gdy ukazał się poradnik Ministerstwa Sztuki i Kultury w tej materji, miejmy nadzieję, że zacznie się nowa era w stosunku do naszych zabytków przeszłości.

 

Świat, 25-09-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.