Odkrycie jaskini prehistorycznej.

W Retournac, departamencie Loary, robotnicy przy wydobywaniu kamieni wulkanicznych, rozsadzając je dynamitem, natrafili na rozwarty wchód do dość, obszernej jaskini, której sklepienie zdobiły wspaniałe stalaktyty. Ziemia w niej pokryta była kośćmi przedhistorycznemi. Młody uczeń gimnazyalny zwiedzając następnie tę grotę, przyniósł z niej olbrzymią kość kopalnego zwierza, prawdopodobnie mamuta, dalej zęby rozmaitych rozmiarów i ciekawy jakiś kamień, który kształtem i wielkością swą naprowadza na domysł, że jest to skamieniała ludzka czaszka. Jak się zdaje, jaskinia ta została zalana zastygłą następnie lawą, pochodzącą z wybuchu któregoś z wulkanów Velay. Zbadanie dokładniejsze odkrytej jaskini ma być podjęte.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-09-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.