Apollo — „Mała Staszewska".

Dramat w 6 ciu aktach, z polskimi artystami: Mia Marą i Wiktorem Biegańskim w rolach głównych. Wytwórni niemieckiej nie zaznaczonej, wł. ag. „Petef".

Jest to filma wyprodukowana lat temu parę, w Niemczech, gdy to Wilhelm Ostatni majaczył ciągle jeszcze o panowaniu nad światem, zaś fabryki germańskie wytwarzały gorączkowo najgorszą tandetę, specjalnie przeznaczoną dla „hinterlandu”, Kamerunu, Polski, Ukrainy, Północnej Francji i t. d.

 

„Mała Staszewska” została przytem wyprodukowana i z tej jeszcze przyczyny, iż w rekwizytorniach znajdowało się dużo śmiecia pozostałego po słynnym ze swej bezwartości „Mazepie", jak zawiesiste wąsy polskich „schlachcitze", podgolone łby, konfederatki, kontusze i t. d.

 

Scenarjusz „Małej Staszewskiej” został opracowany wg. wzorów, jakie nam pozostawił starodawny romans francuski, w familien-blatach drukowany. Jest tam więc stary hrabia, erotoman i alkoholik (sceny pijackie są tam bardzo liczne i ze szczególnym zamiłowaniem odtwarzane), ego niewinna córka, Mia, i stara awanturnica, Adrjanna de Leclos, rozpustny sąsiad, nakoniec jeszcze jeden polski hrabia, w rosyjskiej piechocie służący (przybrany zresztą w mundur warszawskiego za „taty” żandarma). Ten ostatni — jest jedną jedyną czystą bezwzględnie duszą w całym obrazie. W Polsce bowiem, zdaje się pouczać niemiecka filma, rosyjski oficer nawet mógł być uważany jeszcze za jednostkę najszlachetniejszą.

Mia Mara

 

Słuszność przyznać każę, iż cały obraz pod względem wykonania, nie jest znów tak bezwzględnie zły, jak naprz. filmy: „Mazepa", „Katarzyna II", „Za caratu...”. Gra zwłaszcza Mia Mary i Biegańskiego była naprawdę dobra. Mia Mara miała momenty naprawdę wartościowe (scena przy drzwiach zamkniętych, powitanie Olędzkiego). W grze Biegańskiego wyczuwało się olbrzymią rutynę i duży talent. Artystę tego można postawić śmiało, w dziedzinie sztuki ekranowej, tuż obok Stępowskiego.

 

Napisy tak fatalne, jak jeszcze nigdy.

 

Kino, 08-04-1920 [Fotografia: domena publiczna]

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.