Los trupów.

Takim makabrystycznym tematem zainteresował się docent hygieny uniwersytetu w Bazylei Hunziher. Oto jego ciekawe i stale aktualne uwagi: Przy rozpadzie zwłok trzeba odróżnić dwie fazy gnicie i rozkład. Gnicie wywołują bakterye, natomiast rozkład jest procesem utlenienia, przy którym niema wstrętnej woni i które doprowadza ciało do zupełnego rozpadu z wyjątkiem koki. Potrzebny jest do tego tlen, woda i pewna temperatura. Zupełna dekornpozycya następuje u dorosłych w czterech do dziesięciu lat, u dzieci w dwóch do pięciu lat.

 

Ważną rolę gra przy rozkładzie flora zwłok, mianowicie pleśnie, które pokrywają trupy dużą białą murawą. Poszczególne gatunki schodzą do grobu razem z trupem ; dostają się one do trumny z roślinami, ubiorem i poduszką itp.

 

O faunie trupów niema wielkiej literatury. Zajmowali się, nią przeważnie Francuzi. Trzeba tu odróżnić niepogrzebione i pogrzebione trupy. Niepogrzebione trupy są odwiedzane w określonych odstępach czasu przez rozmaite zwierzęta, jak muchy, chrząszcze, mole i roztocze, to może mieć znaczenie dla medycyny sądowej; To samo odnosi się i do zwłok w grobach. Świat zwierzęcy, który się spotyka tam zwyczajnie, to przeważnie gąsienice much, t. zw. robak: trupie, które na powierzchni zwłok i w głębieniach ich przepoczwarzają się. Często spotyka się tysiące takich poczwarek na zwłokach. Wylegnięte muchy pozostają jakiś czas w trumnie, a potem wydostają się na powierzchnię ziemi. Oprócz much znachodzą się też na trupach chrząszcze, różne gatunki owadów zwanych apterogenes, czasem też dżdżownice. W ogólności liczba gatunków jest bardziej ograniczona niż w niepochowanych zwłokach.

 

Rozkład może być zupełnie wstrzymany przez brak warunków, potrzebnych do rozkładu, przez co zachodzi mumifikacya. Sprzyjała jej szczególnie pokłady piasku i szutru. w którym zwłoki są umieszczone. Również jeżeli zwierciadło wody zaskórnej znajduje się poniżej miejsca gdzie leżą zwłoki może powstać t. zw. wosk trupi na powierzchni zwłok. Takie ciała znachodzono w Szwajcaryi. W tym wypadku można po 45 latach dobrze rozróżnić rysy twarzy.

 

Ważną jest także i kwestya trumny dla rozwoju rozkładu Sine Przy miękkiem drzewie następuje on prędzej. Zupełny rozkład przyśpieszają też korzenie drzew, które często otaczają kości jakby plecionką. Z odzieży psują; się najłatwiej ubrania bawełniane, najtrudniej jedwab.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 30-03-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.