Prawdziwa i fałszywa choroba śpiączki.

Telegramy i listowne wiadomości rozniosły w ostatnich czasach wieść, że w Londynie, Paryżu i w innych miastach wybuchnęła choroba, której podległa dość znaczna liczba osób. Nazwa jednak, nadawana owej chorobie, wedle zdania naszych lekarzy, jest zupełnie niewłaściwą. Rzeczywista „śpiączka”, pojawiająca się wyłącznie w tropikalnych okolicach Afryki, znaną jest jut przeszło od całego stulecia, a bakcyl jej został odkryty na początku bieżącego wieku. W ostatniem stadyum tej miesiące całe trwającej choroby popadają pacyenci w stan pokrewnej z letargiem śpiączki.

 

Choroba natomiast, która obecnie pojawiła się w Londynie i innych miejscach, z ową tropikalną nie ma nic wspólnego, prócz symptomatu tego letargicznego etanu. Nazwa jej naukowa jest: Encephelitis lethargica (Letargiczne zapalenie mózgu) i po raz pierwszy opisaną została przez dra Economo, asystenta na klinice wiedeńskiej prof. Wagnera przed trzema laty. Tam także odkryto (domniemanego) bakcyla tej choroby. Encephelitis lethargica od tego czasu pojawiła się jut w wielu miejscowościach w formie epidemicznej i objawy jej pokrywek się w zupełności z chorobą, odkrytą przed trzema laty przez dra Econome. I stąd obie to choroby należy ściśle od siebie odróżniać.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-02-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.