Chroniczne strajki niszczą przemysł i obniżają walutę polską.

„Berliner Tageblatt” w dłuższym artykule p. t. „Ruch robotniczy w Polsce” zamieszcza znamienne uwagi na temat ustawicznego niszczenia przemysłu w Polsce przez nieustające strajki. Jaskrawym dowodem tego są stosunki w Łodzi oraz kopalniach waluta w Polsce, gdzie kapitał nie znajduje należytej ochrony ani pomocy ze strony państwa. jakkolwiek tylko od wzmożenia produkcyi zależy uregulowanie waluty.

 

Nieszczęściem dla przemysłu w Polsce są chroniczne strajki, których przyczyny często szukać trzeba w konkurencyi partyjnej miedzy socyalistemi n komunistami. Taką próbą siły między temi partyami był ostatni strajk generalny w przemyśle tekstylnym w Łodzi. Te znamienne uwagi pisma niemieckiego przeczytać przedewszystkiem powinny te koła, które nie zdają sobie sprawy, że związkami zawodowymi robotników u nas kieruią ludzie czesto niepoczytalni i nieodpowiedzialni. Tem się tłumaczy fakt, że u nas strajkują nieraz robotnicy, nie wiedząc dlaczego i po co? Tak n. p. było w czasie ostatniego strajku robotników naftowych w Zagłębiu Krośnieńskiem, który ostatecznie zakończył się Zupełną kieską strajkujących. Robotnicy dotąd nie wiedzą, dlaczego strajk ten został wywalany.

 

Strajki lekkomyślne i konkurencyjne są zbrodnią wobec produkcyi, wobec waluty, wobec państwa.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 09-08-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.