Wychodźtwo sezonowe robotników rolnych do Austryi.

(PAT). Celem pozyskania nowego rynku pracy dla naszych bezrobotnych robotników rolnych, rozpoczął urząd emigracyjny przy min. pracy i opieki społ. pertraktacye z rządem austryackim, który zgłosił swego czasu zapotrzebowanie na znaczniejszą liczbę robotników sezonowych, głównie do uprawy buraków cukrowych. W wyniku tych pertraktacyi został w Krakowie 24 z. m. zawarty układ resortowy pomiędzy urzędem emigracyjnym, a związkowem ministerstwem rolnictwa i leśnictwa Rzeczypospolitej austryackiej. Czas trwania układu jest dwuletni, t. j. do końca roku 1922, o ile nie zostanie wcześniej przez jedną ze stron wypowiedziany. Warunki pracy i płacy ustalone w umowie najmu, stanowiące integralną część układu resortowego są w najważniejszych szczegółach następujące:

 

Robotnik dorosły otrzymuje 105 koron austryackich dziennie. Czas pracy został uzgodniony z czasem obowiązującym robotników austryackich. Ponadto należy się robotnikowi całkowite utrzymanie, względnie deputaty, których produkty nie mogą być wymieniane na równowartość pieniężną, oraz mieszkanie dla rodziny osobne, opał i światło

 

W korzystaniu z ustawodawca społecznego i ubezpieczeniowego robotnik polski jest równy z miejscowym robotnikiem, nie może być w czasie strajku robotników austryackich użyty jako łamistrajk. W razie zerwania umowy z winy pracodawców powinien tenże tytułem kiry zwrócić robotnikowi katicyc w podwójnej wysokości. Wszystkie wypłaty są spisywane do książki obrachunkowej robotnika. Transport z Polski do Austryi i z powrotem odbywa się na koszt pracodawcy, który ponosi również koszta paszportu i wizyi paszportowej oraz wyżywienia w czasie drogi. Celem ułatwienia przesyłki oszczędności do kraju został przewidziany system stosowany dla polskich robotników we Francyi.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 08-07-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.