Nieudany eksperyment.

Istniejąca w Iławie na Slowaczyźnie fabryka szkła została nabyta przez socjalistów i wbrew radom i opozycji doświadczonych pracowników, oddana pod zarząd wyłącznie robotniczy.

 

Oczywiście gospodarka taka nie mogła trwać długo i, po czterech zaledwie miesiącach socjalizacji wytwórni, szklarnia wstrzymała pracę i prawdopodobnie przejdzie z powrotem w ręce prywatne.

 

Podobne próby czyniono jut niejednokrotnie bodaj na całym świecie i zawsze z jednakowym skutkiem, co nie przeszkadza towarzyszom bawić się dalej w doświadczenia.

 

U nas np. tego rodzaju instytucją ss kasy chorych, opanowane i prowadzone wyłącznie przez ludzi z pod czerwonego znaku. Skutek jest ten, it jut przed pół rokieta robotnicy grozili rozpędzeniem kasy i jej kierowników i jedynie na skutek zapewnienia ministra, iż kasa zostanie zreorganizowana, wstrzymali wykonane groźby.

 

Iskra, 22-04-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.