Z przemysłu drzewnego.

Jak się dowiadujemy, Spółka akcyjna „Oikos" Związkowe Zakłady p. zamysłu i budownictwa drzewnego we Lwowie, która w przeciągu 2 lat z małej Spółki z ogran. poręką (200.000 kor.) rozrosła się dziś w pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo (kapitel akcyjny 50 milionów marek) produkujące w swoich zakładach domy włościańskie, parkiety. forniery, płyty klejone, meble, urządzenia biurowe, towar eksportowy etc. — rozpoczęła na większą skalę eksport swoich wyrobów za granicę. obierając właściwą tak z punktu handlowego jak i patryotycznego drogę przez Gdańsk. Tam zakład filialny firmy „Oikos", który zatrudnia w samym Gdańsku około stu znakomitych stolarzy gdańskich — wykonuje całe urządzenia — wnętrz: (Kasyno dla Anglików za kilkaset tysięcy marek niemieckich, urządzenie tamże filii Banku Przemysłowego, Handlowego, hoteli i t. p.)

 

Również na zamówienie Minist. Rob. Publ. specyalnie składane wieże obserwacyjne wedle planów francuskich o 22 ni. wysokości, potrzebne do pomiarów Polski dla celów tryangulacyjnych, podjął się i wykonał oddział gdański „Olkosa".

 

Jeśli się zważy, że „Oikos" oprócz licznych drzewostanów, które sam eksploatuje — jest obecnie właścicielem około — 20.000 morgów z drzewostanem o znanym w świecie eksporterów gatunku (Baderdowski dąb i sosna), którym zasila swe fabryki — w Sielcu-Bieńkowie, we Lwowie, w Rzęśnie-Polskiej, w Piotrkowie i Gdańsku —nic dziwnego, że popyt za jego wyrobami zagranicą jest znaczny, tembardziej, że i Zarząd dba o to. by fabrykat był wytworny i pierwszorzędnej war-tości — wychodząc z zasady, że tylko wtedy utoruje się łatwo drogę do eksportu, a zatem i do podniesienia naszej waluty.

 

Wskutek zamieszek wojennych, zapowiedziana swego czasu subskrypcya II. Emisyi na dalszych 10 milionów, dziś dopiero przyjdzie do wykonania i w najbliższych dniach będzie ogłoszoną.

 

10,000 sztuk nowych akcyi objąć będą mogli dotychczasowi akcyonaryusze w stosunku jednej nowej akcyi na 5 już podpisanych (starych).

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-11-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.