Z giełd obcych.

Stan rzeczy na półwyspie Bałkańskim nie oddziaływał wczoraj w kierunku niepomyślnym na giełdę berlińską i powodu do większych niepokojów nie było. Jednakże spekulacya zachowywała się nader powściągliwie, na co składało się kilka przyczyn, natury przeważnie politycznej, między innemi wiadomość, ze książę Henryk Pruski i książęta angielcy nie wezmą udziału w pogrzebie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Angażować się zbytnio nie pozwalał też brak wiadomości z giełdy wiedeńskiej, zamkniętej z powodu uroczystości pogrzebowych.

W przebiegu zebrania kursy były niejednolite. Jeśli, ze względów lokalnych, znacznie wzmogły się kursy akcyi Caro-Hegenscheidt i A. E. G., inne walory ponosiły stratę. Dobre były notowania bankowych papierów rosyjskich. Poważnym bodźcem do poprawy usposobienia były pomyślne wieści z Niagara Falls o podpisaniu protokułu pokojowego. Zebranie zamknięto przy nastroju dość mocnym. Giełda londyńska rozpaczęła się w nastroju mocnym. Obficie kupowano konsole po cenach nieco wyższych. Dobre kursy osiągły też walory amerykańskie i kanadyjskie, oraz południowo-afrykańskie. Mocna była też giełda paryska. Za Lena Goldfields płacono wyżej. Giełda wiedeńska, jak już wspomnieliśmy, była nieczynna.

 

Nowa Gazeta: poświęcona wszelkim zjawiskom życia społecznego, 04-07-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.