M. Józef Bedier

Na miejsce opróżnione po Rostandzie, autorze „Orlątka" —a przedewszystklem „Cyrana de Bergerac" wybrano do grona „nieśmiertelnych" Akademii francuskiej na ten raz już nie poetę ale p. Józefa Bedier. Jest to człowiek, który uczynił zadniem swego życia i przedmiotem studyów dowieść, że cały wielki szereg legend, jakie Niemcy uważają za swoją własność i wzięli za przedmiot swej twórczości, jak legenda „Lobengrinas, „Parclyala", „Trystana i Izoldy", i in., mimo wywodów Ich uczonych, wskazujących na pochodzenie germańskie tychże istniał znacznie wcześniej w twórczości narodu francuskiego i bezspornie jest tworem galijskiego ducha.

Józef Redler w czasie wojny przysłużył się światu ogłoszeniem broszury płomiennej świętem oburzeniem jasnej duszy p. t. „O zbrodniach niemieckich, na podstawie niemieckich świadectw", które zebrał z benedyktyńską sumiennością, które, jako niemieckie są jut wprost nieodparte.

 

J. Bedier wstępuje w przyszłym miesiącu do Akademii.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-10-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.