Wieczór w „Komedji francuskiej".

Jeżeli przy rozdawaniu Legji Honorowej nie zapomniano o literatach oraz literatkach, to i „Dom Moliere’a“, jak Paryżanie zwą „Comedie Franęaise", nie został pominiętym. Kawalerem Legji Honorowej została mianowana Pani Legond-Weber, jedna z najwybitniejszych, jeżeli nie najwybitniejsza z tegoczesnych artystek Komedji Francuskiej, uważana ogólnie za spadkobierczynię duchową słynnej niegdyś tragiczki francuskiej Rachel.

Eugenja-Karolina Weber jest Paryżanką i pochodzi z biednej mieszczańskiej rodziny. Sama o sobie opowiada w jednej ze swoich „conferences" w Uniwersytecie „Annales", jak podlotkiem będąc, nie mogła wziąć udziału w uroczystym pochodzie z okazji przeniesienia zwłok Wiktora Hugo do Panteonu, z powodu braku... bucików. Los jednak czuwał nad genialną artystką. Jej niezwykła inteligencja i temperament zwróciły na młodziutką dziewczynę uwagę kierowników h onserwatorjum Paryskiego i panna Weber otrzymuje pierwszą nagrodę, jako tragiczka. Mając zaledwie lat 18, gra w Teatrze Odeon rolę Hermiony w klasycznej tragedji Racine'a i porywa tłumy publiczności swoim niezwykłym talentem i nieporównaną grą. W dwa lata później „Comedie Franęaise”, uważana za pierwszy teatr paryski, odbiera młodą aktorkę Odeonowi. Od tej pory jest ona jedną z najulubieńszych i najbardziej cenionych artystek paryskich. Grywa nieraz w innych teatrach, lecz stałą sceną jest Jla niej Komedja Francuska, gdzie kolejno odtwarza role bohaterek Racine'a, Corneille a, Victor'a Hugo, Fabre’a.

 

Po odznaczeniu Pani Legond-Weber odbył się w Comedie Franęaise wieczór na cześć znakomitej artystki, która grała wówczas rolę „Fedry" w tragedji Racine’a. Dzięki uprzejmości Pani Legond-Weber udało mi się być na tern przedstawieniu.

 

Chwila była rzeczywiście podniosła i wzruszająca, gdy na scenie ukazała się biała postać Fedry. Burza oklasków wybuchła w olbrzymiej sali Komedji Francuskiej i upłynęło kilka minut, zanim entuzjazm publiczności pozwolił nareszcie przemówić Fedrze, która przez cały ten wieczór trzymała nas pod urokiem swojej wstrząsającej gry.

 

Paryż. Dr. M. Kasterska.

 

Świat, 18-12-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.