Z teatrów krakowskich.

Teatr im. Słowackiego: „Tragedja Eumenesa” Tadeusza Rittnera.

Rittner operuje znakomicie tematami realistycznymi. Ilekroć jednak potrąci o strunę bajki, zamiast złudzenia prawdy daje literaturę. „Tragedja Eumenesa0, to produkt z tej samej kategorji twórczości artystycznej, co wystawiony przed rokiem „Ogród miłości0 — o mniejszem jednak natężeniu twórczem i dość wątłych zaletach scenicznych. A szkoda! Tylekroć złożył autor dowody wielkiego poczucia i zrozumienia warunków sceny (np. w „Głupim Jakóbie”).

Ostatnia sztuka Rittnera czerpie wątek z walki poezji z powszednością. Czy jednak pojęcie poezji ma tutaj blask szlachetny? Zdaje się, że niejednokrotnie pierwiastki istotne zastąpiono egzaltacją, więc i postać Eumenesa nie jest prostolinijna, wiele w niej (w zasadzie już) rozbieżności. Chwiejność charakteru tern dosadniej rysuje się na tle zdarzeń i postaci realnych.

 

Dwa najciekawsze eksperymenty w sztuce, to psychologiczne zestawienie dwuch dyletantów—marzycieli (Eumenes i Tyran), oraz interprestacja rozbratu marzenia z rzeczywistością w formie satyry, tak różnej od traktowania podobnych problematów przez dawną twórczość poetycką. Stąd „tragedja” Eumenesa przybiera formę jedynie komedji.

 

W prowadzeniu satyry ma Rittner giętkość i błyskotliwość, mniejsze jednak wyczucie efektów. Nieraz w podaniu i przyjęciu aluzji zachodzi nieporozumienie między autorem, a widownią. Tło antyczne sztuki jest tylko luźnym sztafażem, na którym rozwija się akcja—nowoczesna, a nawet (w zakresie satyry i jej przesłanek) ściślej biorąc: lokalna.

 

Rzecz wystawiono z dużym pietyzmem dla autora. Inscenizacja aktu III (akcja toczy się na ruchomym pokładzie statku) wykazała pomysłowość. Nowacki, jako Eumenes, ujął rolę w sposób umiarkowany, skupiając uwagę przedewszystkiem na wartości recytacyjnej. Artysta uniknął szczęśliwie przejaskrawienia tematu i dał sylwetkę szlachetną.

 

Kraków. ( j. piętrz.).

 

Świat, 23-10-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.