„Dziewczę z Holandyi”

operetka Kalmana.

W kompozytorskim dorobku Kajmana nie oznacza „Dziewczę z Holandyi postępu, chyba w tym kierunku, że twórca muzyki wyzwolił się z pod przemożnego wpływu rytmów i melodyj węgierskich, wplatając natomiast w partyturę dzieła skromnie podane motywy ludowo-holenderskiego śpiewu i oddając znów walcowi o dość subtelnym rysunku pierwszeństwo muzyczne. Pozatem partytura ułożona solidnie wykazuje w pierwszych ustępach bardzo bujną orkiestracyę, zaś solowa partya bohaterki operetkowego dramatu wymaga może przeciętnych kwalifikacyj głosowych.

 

Pomysł libretta operetkowo spowszechniały, każe księżniczce pozyskiwać w przebraniu wiejskiego dziewczęcia miłość niedoszłego narzeczonego-księcia, który zawinił, przenosząc swobodę kawalerskiego, wesołego życia nad złotą niewolę związku z nieznaną mu osobiście, a przez rodzinę i dyplomacyę narzuconą córą książęcego rodu. Wykonanie operetki wymaga (w szczególności w akcie I.) pewnego przepychu w zakresie „mise en scene", któremu „Teatr Nowości" sprostał pod względem kostyumowym. Natomiast mała scena i nie obfity, do sztuk reprezentacyjnych mało odpowiedni personał zmuszał widzów do puszczenia wodzy fantazyi, by uzupełnić myślowe braki w danych warunkach zrozumiałe. Soliści wywiązali się dobrze z swego zadania, a to pp.: Ropińska i Maryański przedewszystkiem racząc słuchaczy pięknem, muzycznem oddaniem swych ról, zaś pp.: Czernekówna, Józefowicz i Woliński wprowadzają właściwy wesoły nastrój.

 

Dyrygował p. Wiehler.

 

Alf Je.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-12-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.