ś.p . Melania Padewska.

Silne wrażenie i żal powszechny wywołała wśród wszelkich warstw naszego społeczeństwa prawie nagła śmierć znanej działaczki polskiej i literatki ś. p. Melanji Parczewskiej. W latach ogólnej w kraju apatji i zniechęcenia Parczewska była jedną z czołowych bojowniczek swego narodu. Okazywała swą pomoc zwłaszcza tam, gdzie narodowość polska była najbardziej zagrożona: na kresach wschodnich i zachodnich. W roku 1879 pisała o prześladowaniu Unitów na Podlasiu. Od roku 1880 zmarła oddała się całą duszą nieceniu świadomości narodowej na zachodnich naszych rubieżach zagrożonych zalewem germanizmu. Działa w kontakcie z ks. Radziejowskim, redaktorem „Katolika" w Bytomiu i Badurą pastorem w Międzyborzu, — zwłaszcza w kierunku uświadomienia narodowego kobiet śląskich.

Na łamach Gazety Toruńskiej, Dziennika Poznańskiego, Kłosów, Tygodnika Ilustrowanego, Ateneum warszawskiego, Bluszczu i w. in. drukowane były jej cenne utwory z zakresu literatury czeskiej, słowackiej i łużyckiej. Z jej słownika gwar górno-śląskich korzystał następnie Karłowicz w wielkim swym słowniku gwar polskich i w. in. dorobek literacki jej jest bowiem nader obfity.

 

Zrodzona w 1850 roku w majątku rodzinnym w Wodzieradach w dawnem województwie Sieradzkiem z tradycji roizinnych duszą ciążyła zawsze ku Wielkopolsce, i jej losy najbardziej leżały jej na sercu, aczkolwiek instytucje kulturalno-oświatowe w Kongresówce, jak Macierz Szkolna, Stowarzyszenie Kobiet Narodowych i Tow. Muzyczne w Kaliszu, konspiracyjne związki narodowe młodzieży szkolnej i t. p. wieleby mogły powiedzieć o pracy nieboszczki, popartej niezwykłą inteligencją, wiedzą, prawością charakteru a głównie patrjotyzmem i zaparciem się siebie.

 

Zmarła była siostrą wybitnego polskiego uczonego i działacza społecznego mec. Alfonsa Parczewskiego, którego była nieodstępną towarzyszką w jego działalności społecznej przez całe swe życie i któremu śmierć ukochanej siostry zadała cios bolesny nad wyraz.

 

Złożona chorobą po krótkich cierpieniach zasnęła w Bogu w starej siedzibie Parczewskich w Kaliszu, zasłużywszy sobie w historji kultury narodowej polskiej na zaszczytną kartę i wdzięczną pamięć u potomnych.

 

Świat, 02-10-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.