Zgon autora „Dziejów jednego Boga".

Ś. p. prof. IGNACY RADLIŃSKI.

Wiec w Zakopanem, zorganizowany przez posłów w „Obronie Ojczyzny". Na łóżku szpitalnem, na Woli zakończył pracowity żywot mędrca, nauczyciela i pisarza ś. p. Ignacy Radliński. Należał on do nielicznych u nas uczonych, zajmujących się historją religji. Był on pozytywistą, posługiwał się wiadomościami przeszłości dla ukazania bezwzględnej prawdy, co wpłynęło ujemnie na popularność jego pism olbrzymia wiedza Radlińskiego nie wchodziła w kompromisy. Do samego schyłku stał on wiernie przy sztandarze swoich naukowych ideałów. Zmarł d. 15 sierpnia w 77 roku swojego pracowitego życia.

 

Książki Radlińskiego dla ludzi światłych są bardzo cennemi przewodnikami po ugorach historji kultów religijnych. Radliński metodą genetyczną wykazuje skąd biorą się te iub inne formy religijnego kultu. Olbrzymia jego wiedza ogarnia tak szerokie horyzonty, że ludzie nawet odrębnych przekonań muszą schylić czoło przed jego sumiennością, jako badacza. Do przednich dzieł Radlińskiego należą prace: „Dzieje jednego Boga", „Prorocy Hebrajscy". „Dzieje jednego z synów Hożych", „Dzieje trzech osób w jednym Bogu".

Radliński był człowiekiem wolnomyslnym. Reprezentował on Polskę na zjazdach Wolnomyślicieli europejskich, Posiadał licznych i oddanych przyjaciół wśród światłych Francuzów, Włochów i Anglików. Na chleb powszedni musiał jednak Urabiać, jako nauczyciel łaciny i greki w IV-em gimnazjum warszawskiem. Młodzież szkolna wysoko ceniła sobie lekcje Prof. Radlińskiego. Pracował on w czasy najsroższego narodowego ucisku, za ery Apuchtina i Wittego i potrafił, wykładając o Romie i Hellaidzie szczepić myśl o wolnej i szczęśliwej Polsce.

 

Prof. Radliński pisywał dość dużo do pism postępowego obozu. Artykuły jego przeważnie dotyczyły tematów naukowych. Były one zawsze chętnie czytane, gdyż przynosiły interesujący i ściśle ujęty materjał. Jako pisarz ś. p. Ignacy Radliński nie wyróżniał się świetnością wysłowienia i stylu. Promieniował za to jako człowiek pogodą mędrca i uczynnością kapłana. Sprawiedliwa przyszłość należycie oceni jego dorobek naukowy. Książki jego bowiem są pokarmem dla umysłów spragnionych wiedzy. Cześć jego świętej pamięci.

 

Świat, 04-09-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.