„Piąte Koło" Alfreda Konara.

W dzisiejszym zeszycie rozpoczynamy druk najnowszej powieści: Alfreda Konara. Czytelnicy „Świata" niechybnie z zadowoleniem powitają nowy utwór autora „Syreniego Grodu", „Młodości Panny Mani" i „Karjer", tego najbardziej może warszawskiego z pośród współczesnych naszych pisarzy. Każda z jego powieści stanowi ogniwo wielkiego łańcucha, którego całość obejmuje życie obyczajowe stolicy Polski w ciągu ostatnich trzydziestu lat, z wszystkiemi jej małemi troskami i przyziemnym dosytem, z całą jej powszednią radością i smętkiem. I dlatego Konar znajduje zawsze wiernych i chętnych czytelników. Alfred Konar.

Pokazuje im ich własne życie codzienne, dolę i niedolę, — odsłania tę stronę zjawisk i przeżyć, która tylko dla oczu bystrego obserwatora jest dostępną. I poprzez gęste mgły melancholji, — może utajonego bólu, — z każdej powieści Konara sączy się litość i współczucie dla biednych istot ludzkich, szarpanych namiętnościami i ambicjami, porwanych wielkiem kołem walki o byt. Zwłaszcza burżuazję warszawską, jej zamożniejsze sfery, zna Konar doskonale, rozumie jej uczucia i pragnienia, maluje jej obyczaje ręką pewną, barwami niezawodnemi. Widzi jej błędy, braki i niedomogi, obnaża jej fałsze i małości, — nie gniewa się jednak, nie przeklina, — bo widzi także jej troski i męki.

Mamy niepłonną nadzieję, że „Piąte Koło" obudzi wśród naszych czytelników żywe zainteresowanie.

 

Świat, 17-07-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.