Autor przyszłości (MARCEL BARRIERE).

Kiedy w 1909 r. ukazał się „Czarny Świat" a w 1911 „Nowa Europa“, krytyka literacka paryska zaledwie raczyła zwrócić uwagę na dzieła Marcela Barriere. Zanadto ostro wykwintną a zimną ironią chłostał przedwojenną Francję, zastygłą w dobrobycie i burżuazyjnym egoizmie, niepomną ani czasów przedrewolucyjnej swej wielkości, ani Sedanu. W Polsce podobna krytyka i przewidywanie przyszłości były i są objawem dosyć częstem, we Francji jednak są one zjawiskiem raczej sporadycznem i bardzo ciekawem z tego powodu.

Na razie dzieła Marcela Barrierea zainteresowały jedynie, ze względu na swą wartość literacką i erudycyjną, znawców literatury. Autor znający, dzięki swym licznym podróżom, doskonale stosunki socjalne nietylko Europy, ale i kolonji afrykańskich, oraz stosunki dyplomatyczne europejskie, spróbował, jak się sam wyraża, stworzyć, opierając się na pewnych danych, epopeję przyszłości. „Czarny Świat“ (Le Monde Noir) to przyszła republika afrykańska, obejmująca Algier i całą niemal Afrykę północną, pod opieką Francji. „Nowa Europa“, to historja wojny niemiecko-francuskiej w 1914 r., opowiedziana w 1911 roku. Marcel Barriere znał doskonale dwór pruski, zarówno jak i stan polityczny i ekonomiczny Niemiec, to też książka jego jasno wykazuje przyczyny przegranej niemieckiej, abdykacji cesarza i ustanowienia Republiki w Niemczech. Wszystko to jest logicznem następstwem błędów pruskiego imperjalizmu oraz jego polityki szowinistycznej, nieludzkiej względem Polski oraz Alzacji-Lotaryngii. Bo Marcel Barriere, jakkolwiek nieznany w Polsce, jest gorącym przyjacielem Polaków i.zachował jaknajlepsze wspomnienia z bytności w Warszawie.

 

Gdy rozpoczęła się wojna europejska 1914 roku, gdy przyszły dni zwycięstwa nad Marną, walk pod Verdun’em, wreszcie dni klęski niemieckiej i upadku dynastji Hohenzollernów, dzieła Barriere’a zwróciły nagle uwagę, całej prasy francuskiej. Nie mówiąc już o eks-prezydencie Republiki francuskiej, p. Rajmundzie Poincare, osobistym znajomym i przyjacielu Marcel Barriere’a. a dziś wybitnym dziennikarzu, stojącym na czele „Revue des deux Mondes", wielu innych krytyków i literatów zajęło się jego utworami.

 

Mimo nieco ciężkiego stylu odznaczają się one jasnością i zwięzłością, oraz głęboką znajomością wszystkich poruszanych kwestji. Największą ich jednak bezsprzecznie zaletą jest gorąca miłość ludzkości i wielka tęsknota do owej „lepszej, pięknej przyszłości". Przyszłe dzieła pana M. Barriere’a poprowadzą nas zapewne w jej krainę, gdyż autor „Nowej Europy" ma w planie kilka dalszych dzieł, stanowiących niejako dalszy ciąg pierwszych jego książek.

 

W literacko -- artystycznej dzielnicy Passy pan Barriere przyjął mnie uprzejmie w ślicznym słonecznym saloniku, przetworzonym dzięki wykwintnemu gustowi pani Barriere i jej siostry, dwóch niezwykle subtelnych postaci kobiecych, w prawdziwy przybytek elegancji paryskoegzotycznej. Zgodziwszy się na ofiarowanie swej podobizny dla „Świata", zarzucił mnie pytaniami o Warszawę i o kwestje polskie, któremi się żywo interesuje. Mówi też o przyjaznych stosunkach, jakie łączyły go z braćmi Reszke.

 

— Czy myśli pan o nowych podróżach i odwiedzeniu naszego kraju? — zapytałam.

— Kto wie. Na razie zajęty jestem mojem nowem dziełem. Lecz chętnie zobaczyłbym polską wolną Warszawę.

 

Paryż M, Kasterska.

 

Świat, 17-07-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.