Figura Legionisty na Wystawie wojennej

            Na urządzonej w Wiedniu „Wystawie wojennej” nie było działu polskiego. Zwracaliśmy uwagę na fakt ten bezpośrednio po otwarciu Wystawy, jednakże obecnie dopiero uczyniono pierwszy krok, mający uzupełnić ten rażący brak. Jak donoszą nam z Wiednia, obecnie przyjechał tam z Krakowa na wezwanie miarodajnych czynników znany rzeźbiarz profesor Raszka i pracuje od szeregu dni nad figurą Legionisty

            Figura przedstawiać będzie Legionistę-piechura w pełnem uzbrojeniu. Głowa wykonana będzie z gipsu, reszta figury, którą okrywać będzie polowy mundur i płaszcz, z jakiegoś podatnego materyału. Rzecz juzż jest prawie ukończona i czeka tylko na ustawienie. Gdy to się stanie, uzupełni się wiedeńska Wystawa wojenna, która dotychczas nic z Legionów nie posiadała.

            Figura ustawioną będzie na Wystawie naprawdopodobniej w „Pawilonie lubelskim“. Dotychczas jednak dla niej miejsca jeszcze nie ma i w tej właśnie sprawie toczą się obecnie rokowania.

            W tym celu zwrócono się już do generalnego Gubernatora obszarów okupowanych E. Kuka z prośbą o pozwolenie. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17 września 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.