Józef Piłsudski

 

Znany powieściopisarz a obecnie oficer legionów polskich, Wacław Sieroszewski, wydal książkę, która jest zarówno biografią, jak i charakterystyka niezwykłej postaci wodza strzelców, Józefa Piłsudskiego. Książka ta została wydana w Piotrkowie nakładem departamentu wojskowego przy naczelnym komitecie narodowym.

 

Dowiadujemy się z niej o fantastycznych

kolejach życia niezmordowanego pioniera idei Niepodległości Polski. Niemal do wybuchu wojny pracował konspiracyjnie, w podziemiach rewolucyi, budząc ducha do marzeń o państwie polskiem. Wojna obecna odpowie, o ile te marzenia zyskają kształt realny. Do książki dodano fotografie Piłsudskiego oraz akwarelowe obrazki, dające wyobrażenie o umundurowaniu i wyekwipowaniu legionistów. Obrazki te są bardzo artystyczne. Malował je znany artysta, Z. Rozwadowski.

Sieroszewski na zakończenie swojej książki mówi o Piłsudskim: Imię jego przenika w szerokie podłoża ludowe przedewszystkiem, jako symbol nieugiętej walki o dobra duchowe, walki o wyzwolenie Ojczyzny, o godność osobista i narodową, o lepszą, sprawiedliwszą, szczęśliwszą przyszłość... co nas, zjadaczów chleba, w aniołów przerobi”... Oby słowa te ziściły sie!

Rok 1914.

Działalność brygady Józefa Piłsudskiego znalazła już swego historyka w obie p. Józefa M. Musiafka, który zebrał skrzętnie wszystkie materyały, dotyczące organizacyi oraz czynów wojennych legionów przez pierwsze półroku wojny. Książka ta jako materiał informacyjny jest bardzo cenna. Podano w niej wszystkie możliwe dziś do opublikowania dokumenty. Dla czytelnika polskiego drogie są te kartki informacyi bez względu na stanowisko polityczne jakie zajmuje wobec wydarzeń wojennych. Dochód ze sprzedaży książki tej znaczony w całości na fundusz imienia bryg. Józefa Piłsudskiego.

Świat, 21/27-08-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.